۱۳۹۷ اردیبهشت ۳, دوشنبه

شمارش معکوس فرجام برجامشمارش معکوس فرجام برجام
حمله سه کشور آمریکا، فرانسه و انگلستان که بامداد شنبه 25فروردین به سوی مراکز تولید و توزیع مواد سمی شیمیایی بشار اسد صورت گرفت، به لحاظ سیاسی به رژیم آخوندی اصابت کرده است.
هدف قرار دادن مراكز و تاسيسات توليد و نگهداري سلاحهاي مرگبار شيميايي ديكتاتور بيرحم سوريه و از كار انداختن ماشين جنگي اين رژيم، يك اقدام ضروري براي پايان دادن به فاجعه تاريخي سوريه است كه 7 سال است بيش از 500 هزار كشته در ميان كودكان و زنان و مردان بيگناه و بي دفاع بجاي گذاشته و نيمي از مردم اين كشور را آواره كرده و دامنه آن بسا فراتر از مرزهاي اين كشور رفته است.
چرا که به اذعان برخی مهره‌ها و تحلیلگران خود رژیم همة نیروهایی که امروز در سوریه از رژیم اسد حمایت می‌کنند به دعوت و پیگیری رژیم ایران در آنجا حضور دارند. منشأ حضور روسیه، حزب‌الله لبنان و ... رژیم ایران است. از سوی دیگر اگر چه در حال حاضر روسیه نیروی اول در سوریه است، اما حفظ رژیم اسد، بر خلاف رژیم ایران، برای روسیه استراتژیک نیست و به بود و نبود آن گره نخورده است.
از این روست که واکنش رژیم در قبال این حمله این چنین هیستریک و وحشت‌الود بود.تا آنجا که خود خامنه‌ای  بلافاصله به صحنه آمد و علیه آن واکنش نشان داد و پس از آن شاهد تبلیغات گستردة دستگاه تبلیغاتی رژیم و انبوهی اظهارنظرها از سوی مهره‌ها و رسانه‌های رژیم بودیم.
از سوی دیگر با نزدیک شدن ضرب‌الاجل آمریکا در مورد برجام، سران حکومتی از راس تا ذیل،  علناً و شدیدا از فرا رسیدن این ضرب‌الاجل و پیامدهای پاسخ منفی رژیم ابراز وحشت می‌کنند. آنان ولی فقیه نظام را در مورد هزینه‌های کلان چنین پاسخی، در حالی که شرایط داخلی و وضعیت اقتصادی بی‌نهایت حساس و شکننده است، بر حذر می‌دارند و نسبت به خشم و انزجار مردم از سیاستهای ماجراجویانة رژیم هشدار می‌دهند و صراحتا می گویند؛ بر اثر لغو برجام، «بزرگترین چالش و درگیری قرن در منطقه» علیه رژیم رقم می‌خورد».
بگفته کارشناسان سیاسی،  ضربة حملة هوایی و موشکی به رژیم بشار اسد، در حساسترین شرایط و در حالی که سه هفته بیشتر به پایان مهلت ضرب‌الاجل آمریکا در مورد برجام بیشتر باقی نمانده بر رژیم آخوندی فرود آمده است . این رویداد به پیامدها و عواقب هر تصمیمی که رژیم در مورد برجام بگیرد، ضریب زده است. کمااینکه  اروپا اکنون بیشتر از قبل در کنار آمریکا و رو درروی رژیم ایستاده و این رویارویی پس از حملة  اخیر کشورهای غربی، دیگر یک موضوع سیاسی نیست، بلکه رنگ نظامی هم گرفته است. به این دلیل هراس و وحشت از سرنوشت برجام به اوج خود رسیده است. نگاهی به پاره ای از اعترافات کارگزاران و رسانه های حکومتی گویای این وضعیت است.
·        گزیده‌یی از اظهارات و مطالب مهره‌ها و رسانه‌های حکومتی
-موسویان دیپلمات سابق رژیم ۲۵ فروردین
گزینه درست، ترغیب ترامپ به حفظ برجام است
در حالی که ترامپ مدت هاست تمایلش برای خروج از توافق اتمی با ایران را برملا ساخته، پمپئو و به ویژه بولتون، مدافع دیرباز سیاست های تغییر رژیم در ایران از جمله توسل به جنگ بوده اند.
در آستانه نزدیک شدن به ۲۲ اردیبهشت، زمان تمدید تعلیق تحریم های ذیل برجام، پنج سناریو برای رزم نامهٔ ترامپ در مورد «اصلاح یا لغو» توافقنامه هسته ای، محتمل است.
 عاقلانه ترین سناریو این است که اروپا، ترامپ را برای اجرای کامل برجام قانع کند و در عوض ایران با قدرت های اروپایی در کنار سایر اعضاء شورای امنیت سازمان ملل، چین و روسیه و آمریکا، بر سر موضوعات منطقه ای به طور جدی گفتگو کنداین سناریو، دورنمای یافتن راه حل سیاسی برای سایر بحران های منطقه ای را به همراه خواهد داشت که می تواند اتهامات مکرر ترامپ در مورد نقش منفی ایران در منطقه را نیز مرتفع کند. این سناریو همچنین امکان آن را می دهد که از سرمایه برجام برای ایجاد یک منطقه عاری از سلاح های هسته ای در خاورمیانه، نیز استفاده شود.»
-خبرگزاری حکومتی ایرنا ۲۵ فروردین
خبرگزاری بلومبرگ بامداد شنبه به نقل از منابع خبری خود مدعی شد که آمریکا و اروپا به توافق درخصوص اختلاف‌ها برسر برجام نزدیک شده‌اند. یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا به این رسانه گفته است که طرف‌ها به توافقی درخصوص چگونگی موضع‌گیری نسبت به برنامه موشک‌های بالستیک ایران نزدیک شده‌اند، اما همچنان برسر موضوع «بند انقضاء» در برجام اختلاف نظر دارند.بند انقضاء اصطلاحی است که دولت آمریکا و برخی رسانه‌های غربی، آن را برای برخی محدودیت‌های موقت اعمال شده بر برنامه‌های هسته‌ای ایران به کار می برند.
-سایت  حکومتی  جوان آنلاین ۲۵ فروردین
  امانوئل ماكرون، رئيس‌جمهور فرانسه و آنگلا مركل، صدراعظم آلمان قرار است در هفته‌هاي آينده در كاخ سفيد با ترامپ ديدار كنند. پوليتيكو نوشته آنها موفقيت كشورهاي اروپايي در اعمال تحريم عليه ايران را به عنوان برگي مي‌دانند كه مي‌تواند به آنها براي متقاعد كردن ترامپ به ماندن در برجام كمك كند.
-روزنامه حکومتی رسالت ۲۶ فروردین
نقشه واشنگتن و اروپا در قبال برجام چيست؟ايران در برابر آمريکاي سرکش و اروپاي سردرگم شواهد و مستندات موجود ، حاکي از خروج احتمالي ايالات متحده آمريکا از توافق هسته اي با ايران مي باشد. انتصاب جان بولتون به عنوان مشاور امنيت ملي و مايک پمپئو به عنوان وزير امور خارجه دولت ترامپ ، سيگنال هاي مشخصي را به مخاطبان موضوع برجام مخابره کرده است.لازم به ذکر است که جان بولتون،قبل از اينکه به سمت مشاور امنيت ملي آمريکا انتخاب شود، ضمن تاکيد بر لزوم خروج واشنگتن از برجام تاکيد کرده بود که در اين خصوص لازم است شرکاي اروپايي آمريکا نيز به واشنگتن ملحق شوند و رايزني هاي لازم ( در سطح ديپلماتيک) ميان  کاخ سفيد و اروپا صورت گيرد.
-روزنامه حکومتی مردم سالاری ۲۶ فروردین
سرنوشت برجام نیز با موضوع حفظ و یا تغییر نظام منطقه ای و جهانی پیوند خورده است و از این رو ایران تا زمانی که بخشی از معادله برای تغییر وضع موجود باشد تحت فشار خواهد بود. موضوعاتی مانند برجام، نقش منطقه‌ای ایران و توان موشکی کشور در چارچوب جایگاه ایران در نظم موجود منطقه ای قابل بررسی است.  به نظر می‌رسد کشمکش بر سر این موضوعات به سرانجام نخواهد رسید مگر زمانی که نسبت آن با حفظ وضع موجود مورد نظر غرب مشخص شود
-روزنامه حکومتی وطن امروز ۲۶ فروردین
عواقب ریسک‌پذیری در برابر کدخدا- تقابل ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران درباره برجام به نقطه اوج خود رسیده است.اعتماد‌ د‌یروز ما به ایالات متحد‌ه آمریکا برای «اجرای برجام» و اعتماد‌ امروز ما به اتحاد‌یه اروپایی برای «نجات برجام» از چنگال آمریکا جملگی نشان می‌د‌هد‌ د‌ستگاه د‌یپلماسی و سیاست خارجی کشورمان متوجه هزینه‌های سنگین اعتماد‌ به کد‌خد‌ا یا حتی معامله با آن نیست.
بدین ترتیب با نگاهی به گزیده ای از چشم انداز برجام در رسانه های حکومتی،  مشخص می شود  که هرچه به ضرب‌الاجل آمریکا در رابطه با برجام نزدیک‌تر می‌شویم، شدت بحرانهای رژیم افزایش می‌یابد. موضوعیکه واکنشها، هشدارها و هراس را درون رژیم افزایش داده است.
بنحویکه دیکتاتوری ولایت فقیه با مجموعه‌ای از بحرانهای اجتماعی، اقتصادی،منطقه، جنگ باندی؛ و ... دست به گریبان است. که اصلی ترین این دو  بحران   سوریه  و سرنوشت برجام است.
باندهای درون نظام به یکدیگر هشدار میدهند که «طوفان سهمگینی در منطقه برخاسته است و امکان وقوع گردبادی افزایش پیدا کرده است».
  هرمیداس باوند  از دیپلماتهای  قدیمی حکومتی هشدار میدهد که  توفانی در منطقه در راه است  و «باید کلاه خود را محکم بچسبیم تا طوفان آن را از سرمان برندارد».
در رابطه با برجام نیز فرصت زیادی  برای تصمیم‌گیری رژیم باقی نمانده است. همین موضوع باعث ایجاد سردرگمی و بهم‌ریختگی بیشتری در بدنه نظام شده که تا تاریخ نهایی در حال اوجگیری است. به معنای دیگر این سردگمی خود نشانه یک بن بست سیاسی در راس حاکمیت است.
موسویان عضو تیم مذاکره کننده پیشین رژیم، به عنوان راه‌حل میگوید رژیم باز هم باید به اروپا دخیل ببندد، چون «عاقلانه‌ترین سناریو این است که اروپا، ترامپ را برای اجرای کامل برجام قانع کند و در عوض ایران بر سر موضوعات منطقه ای به طور جدی گفتگو کند».
رسانه حکومتی جوان‌آنلاین که ارگان بسیج است، با نگرانی مینویسد:  هدف ماکرون و مرکل راضی کردن ترامپ برای باقی‌ماندن در برجام است؛ اما برای این منظور نیاز به یک اهرم جدی دارند که آن هم اعمال تحریمهای بیشتر خود اروپا بر ضد نظام است.
گویاترین چشم انداز را  ورق پاره رسالت ترسیم کرد و نوشت: «ایران در برابر آمریکای سرکش و اروپای سردرگم» است.
در این شرایط امکان راه پیش و پس و تصمیم گیری قاطع برای دیکتاتوری آخوندی وجود ندارد.
 باندهای درون حاکمیت آخوندی نیز  ، در زمینه برجام و سوریه، دو مسیر متفاوت رو ترسیم می‌کنند.
باند روحانی در مورد سوریه بدنبال عقب نشینی است و معتقدند که ماندن نظام در گل مانده شان در سوریه، تنها عامل ضربات بعدی به نظام میشود.
در مورد برجام هم میگویند باید به شروط آمریکا تن بدهند  تا بتوانند برجام را حفظ کنند. 
در مقابل دلواپسان حکومتی در مورد سوریه همان حرف خامنه ای را تکرار میکنند و میگویند،  اگر در سوریه نجنگیم، باید در همدان و کرمانشاه خط ببندیم.
یعنی هم اکنون خود رژیم بر سر یک دو راهی قرار گرفته است. که البته هر راهی که برود به بحران بیشتر منجر خواهد شد.
  زیرا تن دادن به شروط طرف مقابل در رابطه با برجام و عقب‌نشینی از سوریه، یعنی نفی ولایت‌فقیه و کل نظام .
ادامه همین مسیر هم به معنی مرگ برجام می باشد. یعنی بازگشت همه تحریم ها که باز خوردش درون جامعه یعنی بالارفتن شتابان فضای اعتراضی و  انفجاری و قیام سراسری ایران  و در درون رژیم هم  به معنی  اوج‌گیری شدید جنگ باندی است.
بطور خلاصه از برآیند وضعیت فعلی میتوان نتیجه گرفت که سرنوشت برجام با سرنوشت ولی فقیه ورشکسته و نظامش پیوند خورده است.  ادامة‌ همین مسیر  به معنی  فاتحة برجام و برگشت تحریم ها علیه سران حکومتی است.
 رژیم فاسد آخوندی در تله خود گرفتار آمده و راهی به جلو ندارد و با یک  جام زهر منطقه ای تا برجام هفتم،  و به قول خامنه ای  تنزل بی پایان روبروست.
اوجگیری اعتراضات اقشار مختلف در شهرهای ایران و در ادامه استمرار قیام ایران گواهی بر بحران رو به افزایش حاکمیت آخوندی است.
اکنون در آستانه ضرب العجل برجام، زمان پايان دادن قطعي به مماشات و چشم پوشي در مقابل اين جنايات كه نقض آشكار قوانين و معيارهاي شناخته شده بين المللي است فرا رسيده است. زیرا طی این سالیان سياست مماشات با فاشيسم ديني حاكم باعث شد كه اين رژيم بدون پرداخت هيچ قيمتي جنايت عليه بشريت و جنايات جنگي در داخل و خارج ايران را بنحو بيسابقه اي افزايش دهد. 
مقاومت ایران از سی و هفت سال پیش مستمر گفته است که رژیم ضدبشری آخوندی بدون سرکوب داخلی و تروریسم و اتمی و جنگ افروزی یک روز هم باقی نمی ماند.
جنگ اصلی دیکتاتوری ولایت فقیه با مردم و مقاومت ایران بر سر ربودن حق حاکمیت و رای آزادانه جمهور مردم است.
از اینرو هر چه به  زمان تعین تکلیف برجام نزدیک میشویم ، تنها وظیفه مبرم  ملی و میهنی بالا بردن مشعل قیام در کانون های شورشی در هر فرصت هر زمان و هر مکان است.
بنابراین با برجام یا بدون برجام، همچنانکه مسعود رجوی در پیام شماره ۶ بتاریخ ۲۵فروردین اعلام کرد:
« سال ۹۷ را باید به سالی خجسته و مبارک برای زودون نحوست دیوهای عمامه دار  و پاسدارانشان تبدیل کرد. و این قیام و انقلابی است تا پیروزی».

  آخرین اخبار #ایرا‌ن در شبکه ارتباط مستقیم
فیسبوک https://www.facebook.com/Ertebat-Mostaghim-1052371034793113/
توییترhttps://twitter.com/ertebatm2013  @ertebatm2013
Ertebat M یوتوب. گوگل پلاس
تلگرام https://telegram.me/Ertebat_M
- ادمین@Ertebatm
اینستاگرام  https://www.instagram.com/ertebatm

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر