۱۳۹۶ مهر ۸, شنبه

فراخوان به شورای حقوق‌بشر برای تشکیل کمیته تحقیق درباره قتل‌عام ۶۷

ژنو-اجلاس شورای حقوق‌بشر:

فراخوان به شورای حقوق‌بشر برای تشکیل کمیته تحقیق درباره قتل‌عام ۶۷

در جریان برگزاری سی و ششمین اجلاس شورای حقوق‌بشر در ژنو؛ شماری از نمایندگان سازمانهای غیردولتی مدافع حقوق‌بشر و حقوق زنان طی سخنانی در جلسات مختلف این اجلاس نقض حقوق‌بشر و حقوق زنان توسط رژیم زن‌ستیز آخوندی به‌ویژه قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال 67 را محکوم کردند و از شورای حقوق‌بشر و کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل‌متحد خواستار انجام تحقیقات پیرامون این قتل‌عام به‌مثابه جنایت علیه بشریت شدند.

نماینده انجمن بین‌المللی حقوق‌بشر زنان در یکی از جلسات شورای حقوق‌بشر سازمان ملل‌متحد گفت:

میلیشیا جاویدان

فراخوان به شورای حقوق‌بشر برای تشکیل کمیته تحقیق درباره قتل‌عام ۶۷
رژیم های سرکوبگر، اغلب با سابقه نقض جدی حقوق‌بشر، علاقه خاصی به گسترش و صدور جنگ در منطقه و خارج از کشور دارند تا از پاسخگویی به جنایاتشان جلوگیری کنند. کشتار فراقضایی 30هزار زندانی سیاسی در ایران در سال 1988 چنین جنایتی را نشان می‌دهد. کسانی که مسئولیت این جنایات را برعهده گرفته‌اند هرگز در مقابل به عدالت قرارنگرفته‌اند، و برخی هنوز در برخی از مقامات عالی‌رتبه در رژیم ایران حضور دارند. این باید پایان یابد.

نماینده انجمن بین‌المللی حقوق‌بشر زنان در ادامه با اشاره به سخنرانی آلفرد دی زایاس کارشناس مستقل در زمینه ارتقای یک نظم بین‌المللی دموکراتیک و عادلانه خطاب به رئیس شورای حقوق‌بشر گفت‌:
ما از شما می‌خواهیم که در یک اقدام قاطع، از اختیارات دفترتان برای پایان دادن به مصونیت از مجازات جنایتکاران با تشکیل و تسهیل یک کمیسیون تحقیق ملل متحد درباره قتل‌عام 1988 استفاده کنید.

در یکی دیگر از سی و ششمین اجلاس شورای حقوق‌بشر در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو، نماینده انجمن بین‌المللی حقوق‌بشر زنان طی سخنانی گفت:

هنریک هرمانسون

فراخوان به شورای حقوق‌بشر برای تشکیل کمیته تحقیق درباره قتل‌عام ۶۷
انجمن بین‌المللی حقوق‌بشر زنان مایل است توجه شورا را به جستجوی حقیقت، عدالت و عدم تکرار جنایت علیه بشریت که در ایران در سالهای 1980 صورت گرفت و هزاران نفر به‌سر عت اعدام یا ناپدید شدند جلب کند.

خانواده‌های آنها برای دهها سال درباره سرنوشت و محل دفن عزیزانشان از مقامات رژیم ایران سؤال کرده‌اند.

اخیراً بسیاری از مقامات عالیرتبه قضایی و دولتی ایران علناً اعتراف کرده‌اند که در این کشتارهای فراقضایی گسترده شرکت کرده و یا شاهد آن بوده‌اند. این شهادتها باعث شده که اعضای خانواده آنهایی که به‌زور ناپدید شدند تلاشها و سوالاتشان را تجدید کنند. به‌رغم این‌که بسیاری از مقامات نسبت به شرکتشان در این کشتارها احساس افتخار می‌کنند، هر عضو خانواده یا فعالان جامعه مدنی که از مقامات برای پاسخ دادن سؤال می‌کنند، تهدید، دستگیر و مورد اذیت و آزاد قرار می‌گیرند.

مقامات رژیم ایران از مصونیت از مجازات بهره برده‌اند و هیچ تحقیقات رسمی هرگز صورت نگرفته است. ما به شورا قطعنامه 1989/65 سازمان فرهنگی اجتماعی سازمان ملل را خاطرنشان می‌کنیم که در اصل 11 می‌گوید: 'در مواردی که روندهای تحقیقاتی مقرر شده به‌دلیل... عدم بی‌طرفی... ناکافی و در مواردی که شکایاتی از خانواده قربانیان درباره این ناکفایتیها وجود دارد... دولتها باید تحقیقات را از طریق یک کمیسیون مستقل تحقیق صورت دهند.' ما از این شورا می‌خواهیم که چنین کمیسیونی را تشکیل دهد و فرهنگ مصونیت از مجازات در ایران را پایان دهد و از عدم تکرار این جنایات اطمینان حاصل کند.

انجمن بین‌المللی برابری زنان در سخنرانیهایی در سی و ششمین اجلاس شورای حقوق‌بشر وضعیت حقوق‌بشر در ایران تحت حاکمیت رژیم آخوندی را تشریح کرد:

نماینده انجمن بین‌المللی برابری زنان در یکی از سخنرانیهای خود با اشاره به سرکوب و ضرب ‌و شتم زندانیان سیاسی گوهردشت کرج و انتقال آنها به بند دیگری برای کنترلهای امنیتی بیشتر که منجر به اعتصاب‌غذای این زندانیان شد نسبت به وضعیت زندانیان سیاسی ابراز نگرانی کرد و از شورای حقوق‌بشر ملل‌متحد خواست تا رژیم آخوندی را برای رعایت حداقل حقوق زندانیان سیاسی تحت فشار قرار دهد:

سپیده عرفا

فراخوان به شورای حقوق‌بشر برای تشکیل کمیته تحقیق درباره قتل‌عام ۶۷
نماینده انجمن بین‌المللی برابری زنان در سخنرانی دیگری در سی و ششمین اجلاس شورای حقوق‌بشر طی سخنانی به قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال 67 و دستگیری و آزار و اذیت کسانی که خواهان فاش شدن حقیقت قتل‌عام 67 هستند گفت:
سخنرانی دوم سپیده عرفا:
انجمن بین‌المللی برای تساوی زنان می‌خواهد وضعیت مدافعان حقوق‌بشر را مطرح کند که به‌دنبال حقیقت و عدالت برای قتل‌عام شدگان سال 67 هستند. طی چند ماه هزاران زندانی سیاسی بدون فرآیند قانونی اعدام شدند. به‌دلیل تعداد بالای اعدام ها، جسدها در گورهای دسته‌جمعی در نقاط مختلف ایران دفن شدند.

با این حال، هر کس که درباره این قتل‌عام شکایت کند، تهدید و محاکمه می‌شود. علاوه بر این، مقامات رژیم ایران در حال تلاش برای از بین بردن گورهای دسته‌جمعی شناسایی شده هستند.

نماینده انجمن بین‌المللی برابری زنان خطاب به رئیس اجلاس شورای حقوق‌بشر افزود: در سال 1989 نماینده ویژه در مورد وضعیت حقوق‌بشر در جمهوری اسلامی، نگرانی خود را نسبت به 'انکار جهانی' اعدامها ابراز کرد و از مقامات رژیم خواست تا تحقیقات خود را انجام دهند. امسال در ماه اوت، گزارشگر ویژه وضعیت حقوق‌بشر در ایران در گزارش خود بر ضرورت تحقیق برای رسیدن به حقیقت قتل‌عام 67 و اجرای عدالت برای قربانیان این جنایات و هم‌چنین بر ادامه نقض حقوق‌بشر در ایران تأکید کرده است. . با توجه به عدم همکاری چند دهه گذشته رژیم ایران، ما مصرانه از شورای حقوق‌بشر می‌خواهیم از اختیارات خود برای ایجاد یک کمیسیون تحقیق برای پاسخگو بودن رژیم و اطمینان از عدم تکرار اعدام های جمعی غیرقانونی در ایران استفاده کند.

انجمن بین‌المللی حقوق‌بشر زنان در یکی دیگر از جلسات سی و ششمین اجلاس شورای حقوق‌بشر در ژنو نقض فزاینده اعدامها توسط رژیم آخوندی را محکوم و خواستار اقدام شورای حقوق‌بشر در این رابطه شد.

نماینده انجمن بین‌المللی حقوق‌بشر زنان در سخنان خود گفت:

حنیفه خیری


فراخوان به شورای حقوق‌بشر برای تشکیل کمیته تحقیق درباره قتل‌عام ۶۷
انجمن بین‌المللی حقوق‌بشر زنان مایل است توجه شورا را به میزان هشدار دهنده اعدامها در ایران جلب کند. از ژانویه تا اوت امسال 416 اعدام در کشور بوده است.

گزارش 14اوت امسال توسط گزارشگر ویژه وضعیت حقوق‌بشر در جمهوری اسلامی ایران اظهار می‌کند که 'دادگاههای انقلاب به صدور احکام اعدام ادامه می‌دهند.
نقض حقوق دادرسی عادلانه و منصفانه در برابر دادگاهها سیستماتیک هستند. وکالت حقوقی در طول دوره بازجویی انکار می‌شود و وکلا اغلب از دسترسی به اطلاعات ممنوع می‌شوند، بسیاری از محاکمات گزارش شده که تنها چند دقیقه طول می‌کشد و تنها اعترافاتی که زیر شکنجه‌گرفته شده مبنای اعمال مجازات مرگ و صدور حکم اعدام هستند.
ما از شورای حقوق‌بشر می‌خواهیم از اختیاراتش استفاده کند تا اطمینان حاصل کند رژیم ایران به تعهدات بین‌المللیش عمل می‌کند و مانع هم‌چنین از می‌خواهیم از نقض مستمر حقوق‌بشر در ایران بشود که منجر به بیش از 3000 اعدام در طول ریاست‌جمهوری روحانی شده است.

 #No2Rouhani   #MEK  #Rajavi  #Iran  #FreeIran   #ایران
برای دریافت تحلیل های سیاسی روز به شبکه های ارتباط مستقیم مراجعه کنید#MEK  #Rajavi #Iran #FreeIran
توییتر@ertebatm2013. یوتوب و گوگل پلاس ErtebatM
تلگرام telegram.me/Ertebat_M- ادمین@Ertebatm
اینستاگرام  https://www.instagram.com/ertebatm
 

۲ نظر:

 1. فیسبوکhttps://www.facebook.com/Ertebat-Mostaghim-1052371034793113/ ..
  توییتر@ertebatm2013. یوتوب و گوگل پلاس ErtebatM
  تلگرام telegram.me/Ertebat_M- ادمین@Ertebatm
  وبلاگhttp://ertebatmostaghim.blogspot.fr/.

  پاسخحذف
 2. برای دریافت تحلیل های سیاسی روز به شبکه های ارتباط مستقیم مراجعه کنید#MEK #Rajavi #Iran #FreeIran
  فیسبوکhttps://www.facebook.com/Ertebat-Mostaghim-1052371034793113/ ..
  توییتر@ertebatm2013. یوتوب و گوگل پلاس ErtebatM
  تلگرام telegram.me/Ertebat_M- ادمین@Ertebatm
  وبلاگhttp://ertebatmostaghim.blogspot.fr/.
  اینستاگرام https://www.instagram.com/ertebatm

  پاسخحذف